28 серпня 2020 року науковий співробітник сектору генеалогічних та геральдичних досліджень відділу спеціальних галузей історичної науки та електронних інформаційних ресурсів Інституту історії України НАН України кандидат історичних наук Олександр Алфьоров на своїй сторінці у
Facebook повідомив про сенсаційну знахідку. «Зараз в Городниці (Житомирська область) розпочалась передача скарбу срібників Володимира Святого та Святополка Ярополковича. Разом 32 монети – перші монети Русі-України. Це скарб національного значення! Понад 100 років історики не знали подібних знахідок! На срібних монетах, що датуються 1000-1019 роками, зображено Київського князя, а на зворотній стороні княжий знак – тризуб у Володимира та двозуб у Святополка», – зазначив історик. «З Вашої ласки, називаю цей скарб для історії та науки «Городницьким скарбом», - додав Алфьоров. Він також повідомив, що монети були виявлені за побутових умов місцевим жителем.
Після опису і передачі скарбу державі – до органу місцевого самоврядування – його під посиленою охороною поліції відвезли до Житомирського краєзнавчого музею на тимчасове зберігання. О. Алфьоров висловив переконання, що «монети потребують негайного втручання реставраторів та консервації».
 Фото: фейсбук-сторінка О.А. Алфьорова |
31 серпня 2020 року “Спілка археологів України” на своїй
фейсбук-сторінці повідомила, що під час обстеження локації археологами, які оперативно виїхали на місце знахідки, було виявлено ще 6 срібників.
«Експедиція Інституту археології НАН України в кінці серпня обстежила місце знахідки скарбу срібників, які були виявлені поблизу смт. Городниця Новоград-Волинського району Житомирської області мешканцем селища Комаром С.М. та атрибутовані кандидатом історичних наук, науковим співробітником Інституту історії України НАН України Алфьоровим О.А. На місці обстеження досліджено об’єкт – яму, в якій було виявлено скарб. В заповненій ямі та у відвалах було виявлено 6 цілих та фрагментованих срібників», - зазначив керівник Житомирської археологічної експедиції, старший науковий співробітник відділу давньоруської та середньовічної археології Інституту археології НАН України кандидат історичних наук Андрій Петраускас.
За його словами, так званий, «Городницький скарб» срібників князя Володимира Святого та Святополка Окаянного нині налічує 38 монет.
 Фото монет в момент виявлення скарбу (Cпілка археологів України) |
Днями Міністерство культури та інформаційної політики України на своїй
фейсбук-сторінці повідомило, що унікальний скарб срібників княжої доби планують передати до Новоград-Волинського краєзнавчого музею. «МКІП вважає за доцільне передати знахідку Національному музею історії України для подальшого наукового опрацювання, а вже після реставрації та опрацювання скарб варто передати до фондів Новоград-Волинського краєзнавчого музею, де є всі необхідні умови для його належного зберігання та охорони», - йдеться у повідомленні.
Крім того, міністерство наполягає на виплаті грошової винагороди людині, яка знайшла та добровільно передала унікальний скарб національного значення до Державного музейного фонду.
Під час
пресконференції, яка відбулася 3 вересня 2020 року в Житомирському обласному краєзнавчому музеї, Олександр Алфьоров повідомив, що серед монет князя Володимира Великого присутні раніше невідомі унікальні штемпелі. За словами науковця, серед монет є всі три можливі типи срібників, які чеканили в часи Святополка Окаянного упродовж 1016-1019 років. Крім того, там є срібники Володимира Святого другого, третього, четвертого типів, яких усього було чотири.
Історик наголосив, що востаннє такий скарб за кількістю знаходили у 1876 році. Скарб має національне, історико-культурне та наукове значення.
Андрій Петраускас, своєю чергою, зазначив, що наразі “Городницький скарб” є єдиним задокументованим скарбом.
За оцінками фахівців на реставрацію монет знадобиться близько пів року.
 Під час пресконференції 3 вересня 2020 року (з фотозвіту Житомирського обласного краєзнавчого музею) |
Сюжет каналу "1+1" (за 03 вересня 2020 р.)Відеозапис пресконференції у Житомирському обласному краєзнавчому музеї (3 вересня 2020 року):
https://oda.zht.gov.ua/news/zhytomyrshhyna_vrazhaye-u-novograd-volynskomu-rajoni-znajdeno-tysyachorichnyj-skarb/