Анотація українська

Монографія присвячена вирішенню актуальних проблем математичного моделювання, параметричної ідентифікації, аналізу і синтезу комп’ютерних систем управління технологічними процесами. На основі нелінійних рівнянь тепломасоперенесення і завдань з невідомою межею розроблено математичні моделі процесів отримання пари у поточному просторі в пускових режимах і охолоджуючих вприскувань котлоагрегатів надкритичного тиску, перенесення тепла при безперервному розливанні металу, а також процесів отримання сірчистого ангідриду в коксохімії. Запропоновано методи та алгоритми розв’язання задач ідентифікації розподілених параметрів зовнішнього теплообміну в граничних умовах на основі методів функціональної апроксимації та найменших квадратів. Розвинуто методи стохастичної апроксимації і розроблені ефективні алгоритми оперативної адаптації математичних моделей.
Розглянуто завдання управління температурними режимами на основі концепції model based predictive control і розвинуто підхід до вирішення задач параметричного синтезу ПІ і ПІД-регуляторів системи в просторі станів, заснований на прямому методі Ляпунова. Процедура параметричного синтезу полягає у вирішенні системи матричних нерівностей, які задають умови експоненціальної стійкості для системи в діапазоні параметрів окремого режиму. Розроблено структуру та програмне забезпечення комп’ютерних систем управління технологічними процесами на базі сучасних промислових технологій автоматизації.
Анотація російська

Монография посвящена решению актуальных проблем математического моделирования, параметрической идентификации, анализа и синтеза компьютерных систем управления технологическими процессами. На основе нелинейных уравнений тепломассопереноса и задач с неизвестной границей разработаны математические модели процессов получения пара в топочном пространстве в пусковых режимах и охлаждающих впрысков котлоагрегатов сверхкритического давления, переноса тепла при непрерывной разливке металла, а также процесса получения сернистого ангидрида в коксохимии. Предложены методы и алгоритмы решения задач идентификации распределенных параметров внешнего теплообмена в граничных условиях на основе методов функциональной аппроксимации и наименьших квадратов. Развиты методы стохастической аппроксимации и разработаны эффективные алгоритмы оперативной адаптации математических моделей.
Рассмотрены задачи управления температурными режимами на основе концепции model based predictive control и развит подход к решению задач параметрического синтеза ПИ и ПИД-регуляторов системы в пространстве состояний, основанный на прямом методе Ляпунова. Процедура параметрического синтеза заключается в решении системы матричных неравенств, задающих условия экспоненциальной устойчивости для системы в диапазоне параметров отдельного режима. Разработана структура и программное обеспечение компьютерных систем управления технологическими процессами на базе современных промышленных технологий автоматизации.