З нагоди 150-річчя від дня народження видатного українського історика, громадського і політичного діяча Михайла Грушевського в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського розгорнуто цикл книжково-документних виставок.
Масштабність наукової та суспільно-політичної діяльності Михайла Грушевського перетворили його ім’я на символ українства кінця ХІХ – першої третини ХХ ст.
Значна кількість видань, представлених на виставках, зокрема «Науковий збірник, присвячений професору Михайлу Грушевському з нагоди його десятилітньої наукової праці в Галичині», є осмисленням творчої спадщини Михайла Грушевського сучасниками вченого, а також нинішніми дослідниками. Серед них – праці таких науковців, як Любомир Винар («Грушевськознавство. Генеза й історичний розвиток», «Михайло Грушевський. Історик і будівничий нації»), Юрій Шаповал («Михайло Грушевський»), Віталій Масненко («Історичні концепції М.С. Грушевського та В.К. Липинського»), Данило Яневський («Проект "Україна". Грушевський. Скоропадський. Петлюра»), Ярослав Малик («Михайло Грушевський в умовах більшовицького режиму») та ін.
Чільне місце в експозиції посідає 50-томне зібрання опублікованих і неопублікованих творів видатного вченого, його епістолярна та мемуарна спадщина, архів.
На виставках широко репрезентовано листування Михайла Грушевського з Д. Багалієм, О. Кулішовою, С. Єфремовим, а також прижиттєві видання творів ученого. Це, насамперед, історичні дослідження («Історія України-Руси», «История украинского казачества», «Національний вопрсъ и автономія», «З історії релігійної думки на Україні», «Иллюстрированная история украинского народа»), територіально-історичні дослідження («Барское староство. Исторические очерки», «Волынский вопрос»), археографічні та етнографічні дослідження («Спірні питання староруської етнографії», «Етнографічні категорії й культурно-археологічні типи в сучасних студіях східньої Європи»), універсали Української Центральної Ради та окремі статті в газетах того часу, що висвітлюють діяльність Михайла Грушевського як політичного і громадського діяча.
 |
Окремі видання, представлені на виставках, відтворюють постать Михайла Грушевського як видавця української періодики («Літературно-Науковий Вістник», «Село», «Засів») і редактора наукових збірників («Етнографічний збірник», «Записки Українського Наукового Товариства в Київі», «Київський збірник історії й археології побуту й мистецтва»).
Ознайомитися з книжками, газетами і архівними матеріалами можна у виставковому холі (м. Київ, Голосіївський просп., 3, 3-й поверх), а також у відділі газетних фондів й відділі стародруків і рідкісних видань (м. Київ, вул. Володимирська, 62).
За інформацією Прес-служби НБУВ
Фото: Кирило Леванюк