9 грудня 2019 року на YouTube-каналі «Все про Всесвіт» оприлюднено восьмий випуск науково-популярного відеодайджесту найцікавіших і найважливіших астрономічних новин «Розмови про Всесвіт з Іваном Крячком». Цей відеодайджест регулярно готує вчений-астроном, відомий український популяризатор астрономії, завідувач Лабораторії методологічного та інформаційного забезпечення освіти і науки (астрономічної) Головної астрономічної обсерваторії НАН України та Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іван Крячко.
Цього разу автор програми зосередився на науковій публікації, присвяченій сенсаційному відкриттю: «Наприкінці листопада світову астрономічну спільноту здивували
опубліковані авторитетним науковим журналом «Nature» результати дослідження, що вказують на існування небесного тіла, якого, згідно зі сучасними теоретичними уявленнями, не може бути в природі.
Міжнародна група вчених під керівництвом Джіфенґ Лю з Національної астрономічної обсерваторії Китайської академії наук (Пекін, КНР) за допомогою китайського ж телескопа «LAMOST» вивчала подвійну зоряну систему в нашій зоряній системі, Галактиці, розташовану в напрямі сузір’я Близнюків. Навколо спільного центра мас у цій системі обертаються два компоненти – яскрава зоря, яка належить до спектрального класу B і маса якої дорівнює 8-ми масам Сонця, та невидимий об’єкт, маса якого, визначена за спектральними характеристиками, становить 68 мас Сонця. Найімовірніше, другий компонент є чорною дірою, що утворилася з масивної зорі. Та проблема полягає в тому, що верхня межа маси для таких об’єктів не перевищує 55-ти мас Сонця (на відміну від розміщених у центрах більшості галактик надмасивних чорних дір, маса яких може дорівнювати кільком мільярдам сонячних мас).
 |
Учений-теоретик Стен Вуслі з Університету Каліфорнії (Санта-Круз, США) вважає отриманий колегами результат сумнівним. Існує й інша важлива проблема: річ у тім, що, за спектральними даними, відстань до цієї подвійної зоряної системи становить близько 14 млрд світлових років, тоді як, за даними космічного зонду «Gaia» Європейського космічного агентства, котрий вимірює відстані до зір Галактики методом паралаксу (а це найточніший спосіб визначення відстаней в астрономії), відстань до цієї подвійної зоряної системи – майже 7 млрд світлових років. Отже, розходження досить значні.
З’ясувати істину й поставити крапку в цьому питанні можуть тільки додаткові спостереження. Крім тих, які вже здійснено за допомогою телескопа імені Кека (Кек-1) на Гавайських островах (США) і Великого Канарського телексопа» (Ла-Пальма, Іспанія).
Відеозапис доступний за посиланням:
https://youtu.be/bjEXpNBLRpI
Аби не проґавити наступні випуски – стежте за оновленнями на YouTube-каналі «Все про Всесвіт»:
https://www.youtube.com/channel/UCy0YQ1meDg7R5SKFMXeXySg/featured
Інформація про попередні сім випусків програми:
http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/Pages/View.aspx?MessageID=5806