Анотація українська

У другій частині монографії розглянуті деякі проблеми супрамолекулярної хімії такі як міжмолекулярна взаємодія мономерів у газовій фазі та розчині, методи розрахунку енергетичних і електронних параметрів π-π і π-Н комплексів, їх вплив на кінетику синтезу та склад кополімерів. Обговорено результати вивчення механізму кополімеризації вінілових і алілових мономерів у дво- і трикомпонентних системах з урахуванням природи та характеру міжмолекулярних взаємодій. Запропоновано кінетичні схеми та рівняння, що адекватно описують склад кополімерів і загальну швидкість процесу. З урахуванням реакцій міжмолекулярних комплексів пропонується кополімеризацію двох мономерів представляти як трикомпонентну, що включає приєднання до полімерних радикалів комплексу і кожного з мономерів. Кополімеризація трьох мономерів розрізняється як процес, у якому беруть участь реакції двох донорів і акцептора або двох акцепторів і донора.
Такі полімеризаційні системи віднесені авторами до мультикомпонентних, що складаються як мінімум з п'яти рекційноздатних часток, ріст ланцюга в яких протікає за участю перехресних реакцій двох видів комплексів і одного мономера або одного комплексу і двох мономерів. Викладені питання комплексно-радикальної кополімеризації мають неминуще значення для синтезу більшості важливих полімерних матеріалів загального та спеціального призначення, особливо сучасних наноматеріалів.
Анотація російська

Во второй части монографии рассмотрены некоторые проблемы супрамолекулярной химии такие как межмолекулярное взаимодействие мономеров в газовой фазе и растворе, методы расчета энергетических и электронных параметров π-π и π-Н комплексов, их влияние на кинетику синтеза и состав сополимеров. Обсуждены результаты изучения механизма сополимеризации виниловых и аллиловых мономеров в двух- и трехкомпонентных системах с учетом природы и характера межмолекулярных взаимодействий. Предложены кинетические схемы и уравнения, адекватно описывающие состав сополимеров и общую скорость процесса. С учетом реакций межмолекулярных комплексов предлагается сополимеризацию двух мономеров представлять как трехкомпонентную, включающее присоединение к полимерным радикалам комплекса и каждого из мономеров. Сополимеризация трех мономеров различается как процесс, в котором участвуют реакции двух доноров и акцептора или двух акцепторов и донора.
Такие полимеризационные системы отнесены авторами к мультикомпонентным, состоящим как минимум из пяти рекционноспособных частиц, рост цепи в которых протекает с участием перекрестных реакций двух видов комплексов и одного мономера или одного комплекса и двух мономеров. Изложенные вопросы комплексно-радикальной сополимеризации имеют непреходящее значение для синтеза большинства важных полимерных материалов общего и специального назначения, особенно современных наноматериалов.