 |
Академік Сергій Комісаренко зазначив: «Два інститути Національної академії наук України нещодавно виграли гранти на створення вакцини проти коронавірусу — Інститут біології клітини зі Львова та київський Інститут біохімії імені О.В. Палладіна, який я очолюю. У середині жовтня я несподівано дізнався, що в Україні ще один колектив займається розробкою такої вакцини. Це вчені приватної науково-виробничої компанії «ДіапрофМед». Про вакцину від COVID-19, створеної ними спільно з колегами з США, 20 жовтня доповіли президенту України Володимиру Зеленському. Я брав участь в тій зустрічі з президентом. А десь за тиждень до доповіді Зеленському розмовляв з розробниками цієї вакцини. З'ясувалося, що приблизно пів року назад «ДіапрофМед» домовився з американськими колегами про організацію консорціуму, щоб спільно створити вакцину проти коронавірусу. (...) Коли Михайло Фаворов і інші розробники вакцини розповіли мені, в чому її особливість, я висловив сумніви щодо цього препарату і пояснив чому. Але додаткова інформація, яку я від них почув, дає підстави сподіватися, що, можливо, їх вакцина виявиться ефективною. Про що зараз можна впевнено говорити, так це про те, що вона не має аналогів. На сьогодні успішно завершені її доклінічні випробування. Попереду перевірка на людях. Хоча вакцина створена вченими двох країн, але вона позиціонується як українська».
Учений пояснив сутність дії вакцини та перспективи в її випробуваннях: «Почну з того, що на поверхні коронавірусу є чотири різних протеїни, серед них - N-протеїн. За словами професора Фаворова, якщо людині ввести антиген N-протеїну у вигляді вакцини, то імунна система відповість виробленням антитіл, які будуть блокувати розмноження коронавірусу SARS-COV-2, і людина не захворіє. Слід сказати, що я прочитав кілька тисяч наукових публікацій, присвячених коронавірусу SARS-COV-2, який вже 10 місяців мордує світ. Автори декількох з них підкреслюють, що вироблені імунною системою людини антитіла проти N-протеїну НЕ нейтралізують коронавірус, а навпаки, викликають різні ускладнення. Тому я і розповів авторам вакцини про мої сумніви. Тоді вони пояснили, що знайшли таку частину в N-протеїні, яка викликає потужну імунну відповідь у експериментальних тварин. За допомогою методів генної інженерії автори вакцини отримали N-протеїн, синтезували антитіла проти нього і встановили, що ці антитіла нейтралізують негативний вплив коронавірусу на чутливі до нього клітини людини. Експерименти проводилися в Техаському університеті (Даллас, США), адже в Україні немає лабораторії, де дозволено працювати з вірусами третьої групи біобезпеки, а SARS-CoV-2 належить до цієї групи. Автори вакцини вважають, що вони майже завершили доклінічні випробування і готові приступити до клінічних, які проводяться на людях. Зауважу, що Володимир Зеленський дав доручення міністру охорони здоров'я Максиму Степанову, щоб той звернувся до Міністерства фінансів з клопотанням про фінансування створення зразків вакцини для попередніх клінічних випробувань. Як я розумію, до цього всі роботи, пов'язані зі створенням вакцини, фінансувалися «ДіапрофМед»».
Академік Сергій Комісаренко розказав також про етапи випробування вакцини на людях, чому російська вакцина «Супутник» викликає недовіру у світових науковців, про ставлення української влади до науковців та можливість масового виробництва української вакцини.
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією ресурсу «Факти»