Про свою готовність досліджувати мутації коронавірусу науковці Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України зазначили у інформаційному повідомленні, опублікованому на офіційній фейсбук-сторінці Інституту. Вчені акцентують на важливості проведення таких досліджень в Україні, але при цьому вказують на фактори, які можуть стати на заваді реалізації їхньої ініціативи. У науковій установі наголошують, що мутації коронавірусу в Україні досі не вивчають. Від початку пандемії у світі зафіксовано десятки тисяч різних варіантів SARS-CoV-2, призвідника коронавірусної хвороби. Найповніша відкрита база даних – Національного центру біотехнологічної інформації (США), в якій закумульовано дані з усього світу, містить геноми вже понад 38000 SARS-CoV-2. Проте в ній немає жодного українського зразка.
В Україні досі не почали вивчати мутації SARS-CoV-2, отже, невідомо, які штами циркулюють зараз по країні і чи відрізняються вони в різних регіонах; вони безпечніші для українців, чи, навпаки, загрозливіші, ніж ті, що спричинили епідемію на початку 2020 року.
На основі результатів досліджень із визначення штамів коронавірусу можна оцінювати властивості вірусів, а відтак вибудовувати ефективні стратегії лікування, розуміти, чому діють або не діють ті чи інші ліки.
Ці дані є важливими також для подальшої вакцинації. Згідно з висновками вчених, «британський» штам не впливає на активність існуючих вакцин, проте ефективність вакцин є набагато нижчою супроти «бразильського», а особливо «південноафриканського». Знання про властивості нових штамів допоможе модифікувати вакцини.
Науковці ІМБГ НАН України переконані, що з огляду на стрімке поширення SARS-CoV-2 та на його здатність швидко змінюватися, постійний моніторинг та відслідковування змін у будові коронавірусу будуть актуальними ще багато років.
 На фото Ганни Геращенко: секвенатор у одній з лабораторій ІМБГ НАН України |
Мутації вірусів визначають за допомогою методу секвенування, для якого використовують різні сучасні молекулярні технології.
Що потрібно для того, щоб налагодити секвенування коронавірусів в Україні? Насамперед – сучасні прилади (секвенатори нового покоління) та фахівці, здатні провести секвенування та проаналізувати результати. Вони є в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України. Також потребуються дорогі реагенти, ціна яких, утім, не є захмарною.
«Проблема полягає не так у складності технології, як в організації процесу, - підкреслює директор Інститут молекулярної біології і генетики НАН України академік Михайло Тукало. - Адже у справі вивчення мутацій потрібні різнопрофільні спеціалісти, які розосереджені по різних інстанціях, міністерствах та академіях. Так, наш Інститут перебуває в системі Національної академії наук України, Центр громадського здоров’я та лікарні, де можна зібрати зразки для аналізу, - у системі МОЗ, а Інститут епідеміології та вірусології ім. Громашевського, який має дозвіл працювати з вірусами, - у системі Національної академії медичних наук».
Вчені висловлюють стурбованість, що їхні зусилля можуть і не мати успіху – ініціатива застрягне на етапі домовленостей та отриманні різних дозволів на проведення досліджень.
«На жаль, ми це вже перевірили. Влітку 2020 року наш Інститут спільно зі співробітниками ЦГЗ в м. Києві запропонували програму «Геномна епідеміологія SARS-CoV-2 в Україні», яку підтримали експерти МОЗ. Проте програма не отримала фінансування від Уряду», - підкреслює академік Михайло Тукало.
На думку науковців, якщо держава зацікавлена у налагоджені та проведенні таких досліджень на постійній основі, варто під прапором державної програми зібрати спеціалістів із різних відомств та забезпечити необхідне фінансування.
Джерело: фейсбук-сторінка ІМБГ НАН України