Нещодавно в українських медіа з’явилися публікації про результати застосування медичних виробів марки ГІДРОБИНТ для лікування українських воїнів, поранених російськими фосфорними зарядами
(стаття газети «Вечірній Київ», стаття газети «Факти і коментарі»). Це дуже позитивні результати, які цілком узгоджуються з попередніми результатами застосування ГІДРОБИНТів для лікування термічних опіків, хронічних виразок і травматичних порушень кровообігу.
 Результат застосування ГІДРОБИНТів для лікування опіку. Зліва направо: до лікування; на п’яту добу застосування ГІДРОБИНТів; на 10-й день лікування |
 Приклад застосування ГІДРОБИНТів до трофічних виразок, які не вдавалося вилікувати впродовж п’яти років. Ліворуч – до лікування ГІДРОБИНТами, праворуч – за чотири місяці лікування |
Наразі малосерійно виробляються два види медичних виробів під назвою ГІДРОБИНТ. ГІДРОБИНТ №1 – це пов’язка для ран, що не прилипає.
ГІДРОБИНТ №2 – рідкий безболісний антисептик для дезінфекції ран, а також для зменшення запалень слизових оболонок (це дозволяє успішно застосовувати його, зокрема, при гострих респіраторних захворюваннях і як засіб профілактики COVID-9).  |
Основою ГІДРОБИНТів є метал-водо-полімерний нанокомпозит, розроблений в Інституті фізики НАН України. У ГІДРОБИНТі №1 він перебуває в агрегатному стані еластомеру (еластичного «холодця», що містить 85% води), а в ГІДРОБИНТІ №2 – у стані рідини. Мікроструктура ГІДРОБИНТа №1 – це тривимірна сітка з ланцюжків високомолекулярних полімерів на кшталт губки, розмір комірок якої сягає сотень нанометрів. Комірки заповнені водою, в якій плавають частинки металічного срібла розміром 10–30 нм. ГІДРОБИНТ №2 – це гідроколоїд шматочків ГІДРОБИНТа №1 завбільшки кілька мікрометрів. Наночастинкам срібла властиво денатурувати пептидоглікани – білки, з яких складаються мембрани всіх одноклітинних організмів і які відсутні у клітинах вищих організмів. Тому наносрібло нищить усі види бактерій (чим завдячує універсальністю своєї бактерицидної дії), але не шкодить людським тканинам (що забезпечує його безболісність).
Завдяки усім цим властивостям медична пов’язка з такого нанокомпозиту (ГІДРОБИНТ №1) при накладанні на опік чи рану миттю знеболює її за рахунок охолодження, дезінфікує та захищає від зовнішньої інфекції і механічних впливів, відіграючи роль штучної шкіри, вбирає фізіологічні виділення рани і водночас забезпечує дифузію ліків, нанесених на зовнішню поверхню пов`язки, не пропускаючи бактерій.
ГІДРОБИНТ №1 значно прискорює загоєння ран і опіків завдяки знищенню мікрофлори, створенню й підтриманню в рані рівня вологості, близького до природного у тканинах людського організму, коли обмін речовин відбувається найактивніше. Він не прилипає до ран і тому знімається абсолютно безболісно. Завдяки своїй прозорості дозволяє контролювати стан рани, не знімаючи пов’язки.
Ефективність дії пов’язки ГІДРОБИНТ №1 значно зростає, якщо перед накладанням її на рану (особливо з нерівною поверхнею) обробити рану аерозольним струменем засобу для дезінфекції ГІДРОБИНТ №2. Це гарантує потрапляння срібного антисептика в усі ділянки поверхні рани.
При нанесенні рідкого ГІДРОБИНТу №2 крапельною піпеткою або аерозольним розпилювачем на поверхню рани чи слизової оболонки носоглотки змочуються навіть навіть важкодоступні місця й утворюється острівкова плівка з мікрокластерів ГІДРОБИНТу №1 (сумарна площа острівців приблизно дорівнює сумарній площі проміжків між ними). Така плівка не має запаху і смаку, не відчутна на дотик і не заважає функціонуванню слизових оболонок. Але вона створює своєрідну внутрішню маску, фільтр для інфекції на поверхні носоглотки. Липкі гідрогелеві острівці не лише сприяють очищенню вдихуваного повітря від пилу й аерозолів, а й слугують депо, що постачають наночастинки й іони срібла, які чинять бактерицидний вплив на більшість видів одноклітинних мікроорганізмів – бактерій, деяких грибків і вірусів. У 2020–2021 роках отримано перші дані про профілактичну дію такої внутрішньої маски з наносріблом на поширення COVID-19.
Накопичено суттєвий позитивний досвід крапельного й аерозольного застосування препарату ГІДРОБИНТ №2 для дезінфекції верхніх дихальних шляхів як профілактики зараження коронавірусами й іншими збудниками гострих респіраторних інфекцій. Назальне введення препарату (закрапування в ніс) ефективно зменшує симптоми нежиті, що вже почалася. Розбризкування на запалене горло зменшує його набряк. Вдихання аерозолю препарату гамує кашель.
Медичний виріб ГІДРОБИНТ в обох модифікаціях сертифіковано на відповідність вимогам Технічного регламенту України щодо медичних виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року №753.
Розвинені країни вже давно перейшли на використання вологих пов’язок для лікування практично всіх видів поверхневих ран. Україні теж не уникнути такого переходу. Особливо в умовах війни. Медичні вироби ГІДРОБИНТ не лише відповідають найвищим стандартам сучасних вологих перев’язувальних засобів, а й за багатьма показниками перевершують найкращі світові аналоги. Завдяки інноваційній електронно-променевій нанотехнології ГІДРОБИНТ, порівняно з подібними виробами лідерів світового ринку (“Kikgel”, “P.Hartman”, “North American Rescue”), має суттєві переваги за споживчими параметрами. А саме – більшу й універсальну бактерицидність, вищу адгезійну здатність, кращі механічні властивості, меншу вартість.
Інститут фізики НАН України і підприємство ТОВ РАДІТЕХ у межах спільного науково-технічного проєкту, підтриманого Відділенням фізики і астрономії НАН України, розробили, впровадили й сертифікували технологію виробництва медичних виробів ГІДРОБИНТ. Побудована під час виконання проєкту пілотна технологічна лінія виробництва ГІДРОБИНТів наразі працює на потреби Збройних Сил України у волонтерському режимі. Однак реальні потреби в десятки разів перевищують можливості лінії.
У промисловому варіанті технології (масове виготовлення гідрогелів, автоматизоване фасування і пакування) потужність виробництва можна збільшити щонайменше у 100 разів з відповідним зменшенням собівартості.
Швидко перейти до промислового виробництва до снаги лише підприємствам цієї галузі, що вже діють і мають належне обладнання й кадри. З огляду на це, ТОВ РАДІТЕХ пропонує всім зацікавленим і компетентним виробникам безоплатно передати, встановити і налагодити технологію виготовлення медичних виробів ГІДРОБИНТ на всіх етапах – крім електронно-променевої обробки, яка потребує вартісного обладнання й інфраструктури, відповідних дозволів і досвіду. Цей етап Інститут фізики НАН України може як підрядник реалізувати на своєму радіаційно-технологічному комплексі.
Розробники та виробники ГІДРОБИНТів відкриті й до інших форм співпраці заради забезпечення Збройних Сил України й українських медичних закладів.
Контакти ТОВ РАДІТЕХ:
radi-tech@gmail.com
063-859-42-42, 096-580-56-42
За інформацією Інституту фізики НАН України