26 квітня 2017 року під час зустрічі президента НАН України академіка НАН України Б.Є. Патона з президентом Німецького дослідницького товариства (DFG) професором Петером Штрошнайдером відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Національною академією наук України та Німецьким дослідницьким товариством.
Від української сторони у зустрічі взяли участь перший віце-президент НАН України академік НАН України А.Г. Наумовець, віце-президент НАН України академік НАН України А.Г. Загородній, віце-президент НАН України академік НАН України В.Г. Кошечко, віце-президент НАН України академік НАН України С.І. Пирожков, головний учений секретар НАН України академік НАН України В.Л. Богданов, начальник Відділу міжнародних зв’язків НАН України А.С. Мирончук.
 |
До делегації Німецького дослідницького товариства увійшли керівник Відділення фізики та математики Карін Цах (Karin Zach), начальник Департаменту міжнародних відносин Йорг Шнайдер (Jorg Schneider), начальник Відділу співробітництва з країнами СНД, Центральної та Східної Європи Йорн Ахтерберг (Jorn Achterberg), спеціаліст Відділу співробітництва з країнами СНД, Центральної та Східної Європи Мехтід Кьолер (Mechthild Kohler), радник з питань науки Посольства ФРН в Україні Михайло Лещенко та експерт з питань кооперації в області наукових досліджень Еріх Бістрікер.
Під час вступного слова президент НАН України академік НАН України Б.Є. Патон високо оцінив багаторічний досвід і добрі традиції ділового спілкування українських та німецьких учених, які з урахуванням реальних можливостей на сучасному етапі розвитку науки віднайшли для себе продуктивні форми співпраці та створили умови для подальшого прогресу науки в обох країнах.
«Наша зустріч проходить в знаменний для наших країн і народів рік – 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною і Федеративною Республікою Німеччина. Тому дозвольте від імені Національної академії наук України сердечно привітати вас і весь дружній народ Німеччини із знаменною ювілейною датою», - зазначив Б.Є. Патон.
Академік Б.Є. Патон також надав коротку інформацію про історію, структуру та основні напрями діяльності НАН України, розповів про напрями міжнародного співробітництва НАН України.
«Українські та німецькі вчені працюють над розробкою спільних тем у галузях математики, інформатики, фізики, астрономії, матеріалознавства, біотехнологій, а також в гуманітарній сфері… Спільні наукові дослідження дозволяють отримувати принципово нові наукові результати, а також створювати нові технології», - зазначив Б.Є. Патон.
На завершення свого слова президент НАН України Б.Є. Патон підкреслив, що глобалізація та інтернаціоналізація науки висувають нові вимоги як до науково-технічної сфери, так і до міжнародного науково-технічного співробітництва. На перше місце виходить науковий корпоративний менеджмент у вигляді національних наукових товариств та академій наук, інтегрованих в міжнародний науковий простір. За таких умов держава має делегувати науковому співтовариству більшу частину своєї відповідальності за стан досліджень в країні і за співпрацю вчених зі своїми колегами з інших країн, залишаючи за собою відповідальність щодо створення умов для розвитку науки.
 |
Президент Німецького дослідницького товариства професор Петер Штрошнайдер у своєму виступі зазначив, що Німецьке дослідницьке товариство безпосередньо не займається науковими дослідженнями. Основна компетенція DFG – фінансування наукових проектів. За словами Петера Штрошнайдера, кращі наукові установи країни отримують від DFG значні кошти. За останні 10 років провідні наукові установи Німеччини отримали майже 5 млрд євро додаткової підтримки, без урахування базового фінансування та фінансування третіми сторонами.
Професор Петер Штрошнайдер також наголосив, що вагоме значення має не обсяг фінансування, а сама процедура його отримання. Німецьке наукове товариство не є державною установою, але є розпорядником державних коштів. Гроші розподіляються незалежно від волі політиків, суспільства чи навіть запиту економіки. Ніхто не має права тиснути на процес прийняття рішення.
«Ми фінансуємо за одним критерієм – наукова якість проектів. Для оцінки проектів DFG залучає міжнародних експертів. Майже все наукове співтовариство залучено до оцінки наукового значення запропонованих проектів», - зазначив професор Петер Штрошнайдер.
Професор Петер Штрошнайдер розповів й про розвиток міжнародної співпраці DFG з іншими країнами та науковими організаціями. За його словами, інтернаціоналізація – важливий процес розвитку сучасної науки. DFG має офіси на всіх чотирьох континентах та представлена майже у всьому світі. Міжнародна співпраця зі світовими партнерами відбувається в межах підписаних Меморандумів про взаєморозуміння, що врегульовують взаємовигідну співпрацю.
«Сьогодні ми оновимо Меморандум про взаєморозуміння між НАН України та Німецьким дослідницьким товариством, який було підписано ще у 1994 році. Це дасть змогу надати новий імпульс нашим подальшим спільним діям», - підсумував професор Петер Штрошнайдер.
На завершення зустрічі відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Національною академією наук України та Німецьким дослідницьким товариством.
Фото: Прес-служба НАН України