6 вересня 2017 року Національну академію наук України відвідала делегація Науково-технологічного бюро м. Нінбо (провінція Чжецзян, КНР). За підсумками зустрічі було укладено меморандум про двосторонню співпрацю.
 |
Участь у заході взяли: від української сторони – віце-президент НАН України, директор Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України академік Анатолій Загородній, академік-секретар Відділення хімії НАН України, директор Інституту хімії поверхні імені О.О. Чуйка НАН України академік Микола Картель, начальник Відділу міжнародних зв’язків НАН України кандидат історичних наук Анатолій Мирончук, тимчасовий виконувач обов’язків генерального директора Міжгалузевого науково-технічного комплексу «Хімія поверхні» НАН України кандидат хімічних наук Олег Козік і старший науковий співробітник відділу фізико-хімії нанопористих та нанорозмірних вуглецевих матеріалів Інституту хімії поверхні імені О.О. Чуйка НАН України кандидат фізико-математичних наук Юрій Семенцов; від китайської сторони – заступник генерального директора Науково-технологічного бюро м. Нінбо Чжен Цзянь (голова делегації), директор цього бюро Ван Лі, помічник-консультант бюро Лі Сілян, заступник генерального директора Науково-технологічного бюро району Іньчжоу м. Нінбо Цінь Тяньсун, начальник відділу Університету технології м. Нінбо Ші Чжунтао, професор цього університету Ван Бо, директор Науково-дослідницького інституту металевих матеріалів Внутрішньої Монголії Дін Ан, головний керівник компанії «Ningbo Beilun Kedao Electronics Co., Ltd.» Ле Фуцзю, головний керівник компанії «NiBo CAEP-Lituo Superfine Materials Co., Ltd.» Лю Дайган і головний керівник компанії «Ningbo Yinzhou DLT Technology Co., Ltd.» У Менцзюнь.
 |
Привітавши зарубіжних гостей у стінах Національної академії наук України академік А. Загородній коротко поінформував їх про історію, статус, завдання та структуру Академії, наголосивши, що особливу увагу вона приділяє розвиткові міжнародного співробітництва, яке сприяє широкій інтеграції вітчизняних науковців до світової наукової спільноти. За його словами, одним із основних пріоритетів у міжнародній співпраці НАН України є розвиток взаємодії з китайськими вченими, основні ж партнери Академії в КНР – Академія наук Китаю, Китайська академія суспільних наук, Державне управління у справах іноземних спеціалістів КНР, регіональні академії наук, університети й інститути, численні бізнес-структури. Тісні взаємини НАН України підтримує з народними урядами цілої низки китайських провінцій – Чжецзян, Шаньдун, Гуандун, Хейлунцзян, Цзяньсі, Цзілінь, Фуцзянь, Шаньсі, Юньнань та іншими. З народними урядами багатьох провінцій і муніципалітетами міст підписано угоди про співробітництво в галузі науки й техніки. А в червні 2016 року було укладено Угоду про співробітництво між НАН України та Муніципальним урядом м. Нінбо, і дуже важливо, що ця взаємодія підтримується та розвивається. Як зауважив А. Загородній, науково-технічна співпраця розвивається не лише в рамках академічних угод, а й на основі прямих договорів між установами. Він передусім відзначив результативність співпраці з науковими організаціями згаданого китайського міста Інституту хімії поверхні імені О.О. Чуйка НАН України. З Університетом технологій м. Нінбо вже тривалий час плідно співпрацює Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України. Тісні зв’язки з Науково-дослідницьким інститутом металевих матеріалів Внутрішньої Монголії підтримують Інститут електрозварювання імені Є.О. Патона, Інститут металофізики імені Г.В. Курдюмова й Фізико-технологічний інститут металів і сплавів НАН України. Всі ці приклади, на думку академіка, свідчать про помітну активізацію взаємодії між інститутами НАН України й науковими організаціями та промисловими підприємствами м. Нінбо. «Як відомо, сьогодні особливого значення в усьому світі надається прикладній науці. Ми впевнені, що основний акцент у розвитку нашого подальшого співробітництва належить зробити на розвиткові та впровадженні інноваційних підходів і високих технологій», – підкреслив академік і висловив упевненість у тому, що підписання Меморандуму про співробітництво між НАН України та Науково-технологічним бюро м. Нінбо й двостороння зустріч у цілому послугують подальшому зміцненню і розвитку взаємодії між установами НАН України й організаціями м. Нінбо.
 |
Подякувавши Академії за теплий прийом, директор Науково-технічного бюро м. Нінбо Ван Лі поінформував присутніх, про те, що основними завданнями його організації є здійснення управління науково-технічною сферою в межах міста, а також пошук інноваційних проектів (у тому числі й зарубіжних), які могли б бути реалізовані в м. Нінбо. Ван Лі підкреслив, що керівництво міста велику увагу приділяє науці, новітнім технологіям, інноваціям, оскільки вважає активне практичне впровадження результатів наукових досліджень запорукою розвитку промисловості зокрема й економічної успішності загалом. За словами високоповажного зарубіжного гостя, інновації мають обслуговувати потреби суспільства і підвищувати рівень життя та висловив сподівання, що цих цілей вдасться досягти для України й КНР – при поглибленні двостороннього науково-технічного співробітництва. Ван Лін запевнив, що китайська сторона відкрита до взаємодії та зауважив, що місто належить до вільної економічної зони (з можливістю залучення для реалізації інноваційних проектів не тільки коштів з відповідного державного фонду, а й приватних інвестицій), а на його території розташовується низка технопарків. На завершення слова Ван Лі запросив представників НАН України при нагоді відвідати Нінбо й докладніше ознайомитися з можливостями, яке це місто відкриває перед науковцями, інноваторами та підприємцями.
 |
Як підкреслив академік М. Картель, наукова співпраця між Україною та Китаєм має досить глибоке історичне коріння – тісні зв’язки між двома країнами в цій галузі нараховують понад сто років, а саме – від часу відкриття в Харбіні університету, який готував фахівців високої кваліфікації і в якому викладало чимало українців. За словами академіка, українська сторона й нині надає такій співпраці великого значення. Він також поінформував, що зв’язки між НАН України та організаціями й установами м. Нінбо підтримуються вже три роки, впродовж яких сторони пройшли шлях від суто наукових контактів (наприклад, викладання українськими вченими для китайських студентів – у статусі запрошених професорів) до визначення та вирішення конкретних прикладних задач для розвитку окремих підприємств і вільних економічних зон. «Ми дуже цінуємо зусилля та ініціативу м. Нінбо щодо зміцнення наших взаємин, перетворення їх на стабільні й успішні», – підкреслив академік і додав, що впродовж зазначеного часу сторонам вдалося знайти низку точок дотику та розпочати реалізацію відповідних програм. Ідеться насамперед про розробки в галузі хімічного матеріалознавства, наприклад створення полімерних матеріалів на основі вуглеграфітових наноматеріалів, а також спеціального скла для потреб автомобільної промисловості та побуту. На думку М. Картеля, перспективи успішної співпраці з китайськими партнерами мають академічні наукові установи не лише хімічного профілю. Він нагадав, що основи для такої взаємодії заклала підписана минулого літа Угода про співробітництво між Національною академією наук України та Муніципальним урядом м. Нінбо.
 |
Кандидат хімічних наук О. Козік розповів, що Міжгалузевий науково-технічний комплекс «Хімія поверхні» НАН України було створено 1991 року як осередок, який репрезентував би одночасно інститут, конструкторсько-технологічне бюро та підприємство й, у такий спосіб, полегшував і прискорював впровадження створюваних ученими розробок. Нині комплекс орієнтується також на поглиблення міжнародної співпраці та вже має позитивний досвід за цим напрямом роботи. Так, для потреб провінції Хейлунцзянь українські фахівці вдосконалили технологію отримання електрохімічного окисненого графіту з природного графіту, що добувається в цьому ж регіоні. Проект пройшов шлях від незавершеного напівпромислового прототипу і лабораторної установки до повноцінної промислової установки, яка працює з потужністю 50 кг графіту на годину. Керівником цього проекту з боку НАН України є кандидат фізико-математичних наук Ю. Семенцов. Наостанок О. Козік наголосив, що надзвичайно важливу роль у співпраці відіграє взаємна довіра між сторонами.
 |
Директор Науково-дослідницького інституту металевих матеріалів Внутрішньої Монголії Дін Ан поділився досвідом співпраці своєї установи з Інститутом електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України в напрямі створення та практичного впровадження технологій ремонтування авіаційних двигунів. Проект продемонстрував високу успішність, тому китайський інститут планує розширювати зв’язки з українськими колегами і висловлює готовність забезпечити надходження інвестицій для виконання майбутніх спільних проектів, а, в свою чергу, потребує допомоги фахівців Академії та використання сконструйованого ними науково-технічного обладнання.
Підбиваючи підсумки зустрічі, академік А. Загородній запевнив високоповажних зарубіжних гостей у тому, що Академія готова розглянути їхні потреби та пропозиції щодо співпраці, а також посприяти їм у пошуку гідних українських партнерів. Конкретні кроки обговорюватимуться сторонами в подальшому. «Впевнений, що ця співпраця має велике майбутнє», – зазначив
А. Загородній.
На завершення заходу було підписано Меморандум про співробітництво між національною академією наук України та Науково-технологічним бюро м. Нінбо.
За інформацією Відділу міжнародних зв’язків НАН України та прес-служби НАН України
Фото: прес-служби НАН України