Про хвойні рослини та давні й сучасні традиції їх використання під час зимових свят програмі «Зелена стратегія» телеканалу «Перший міський» (м. Кривий Ріг) розповіла завідувач відділу інтродукції та акліматизації рослин Криворізького ботанічного саду (КБС) НАН України кандидат біологічних наук Людмила Бойко.
Майже півтисячі років хвойні є одним із невід’ємних атрибутів Різдва та інших свят зимового циклу. Однак традицію використання цих рослин (у першу чергу, ялини європейської) в святкових язичницьких ритуалах, а саме – у день зимового сонцестояння, започаткували ще германські племена. Дерево прикрашали просто в лісі, поряд із ним здійснювали різноманітні обряди, наприклад, для здобрення духів родючості, аби життя в новому році було щасливим і заможним, розповідає вчена.
З приходом на західноєвропейські терени християнства старі обряди було почасти інкорпоровано в нові. Так ялина стала «різдвяним деревом», а її популярність поширилася за межі початкового культурного ареалу.
Понад 300 років тому цю традицію запозичили й українці, і, зрештою, на сьогодні хвойні майже остаточно витіснили дідухів – символів достатку, які спліталися зі стебел пшениці, жита і ячменю. Другим за поширеністю в Україні «різдвяним деревом» є сосна кримська.
«Традиція використовувати хвойні для прикрашання зимових свят є цікавою, і, звичайно, зовсім відмовитися від неї людям буде складно. Та й, можливо, не варто. Бо, зрозуміло, штучна ялинка не дає відчуття свята, вона не має того природного вигляду і аромату, що справжня. Але бажано все ж замінювати живі хвойні дерева невеликими композиціями з додаванням їхніх гілок. Прийнятним є й інший варіант: зараз чимало людей встановлюють не зрубані рослини, а живі – у горщиках. А по закінченні свят висаджують їх у відкритий ґрунт», – радить Людмила Бойко.
 |
Помилуватися живими хвойними деревами та кущами в зимових пейзажах можна, наприклад, відвідавши КБС НАН України. На тамтешній ділянці «Коніферетум» зростає ціла колекція цих рослин. «Наш ботанічній сад багатий на різні колекції, але колекція хвойних посідає в ньому окреме місце. Ця група рослин приємно вражає відвідувачів у будь-яку пору року, і ми приділяємо їй особливу увагу. Наразі колекція хвойних у КБС НАН України налічує близько 200 таксонів», – говорить Людмила Бойко. На ділянці «Коніферетум» зростають рослини з різних куточків світу, серед них чимало унікальних екземплярів.
Відеозапис телепередачі доступний за посиланням: https://youtu.be/hRT6sKDluPQ