 |
Учений пояснив як астрономи ставляться до новин на кшталт «до Землі наближається небезпечний астероїд»: «Таких заголовків дуже багато, але паніку підіймати зарано. Навколо нашої планети обертається велика кількість астероїдів. За сучасними даними, об'єктів лише розміром більше кілометра близько тисячі, можливо, півтори тисячі. Тих, що менші – понад 10 тисяч. Не так давно в новинах обговорювали, що «потенційно небезпечний» астероїд пройшов повз нас на відстані приблизно восьми мільйонів кілометрів. Це не така близька відстань. Натомість десь пів року тому над Землею пролетів астероїд, який викликав певну сенсацію. Він пролетів на відстані трохи більше як 400 кілометрів над поверхнею Землі у Південній півкулі, над Тихим океаном. Він був розміром близько десяти метрів. Це був рекорд неметеорного проходу астероїда. Якщо на такій відстані небесне тіло пролітає повз нас, то здебільшого падає на поверхню, але тут була така траєкторія, що він пролетів повз. І тепер порівняйте з відстанню в мільйони кілометрів. Якщо падати буде не велике космічне тіло в десятки, сотні кілометрів розміром, то страшного нічого не буде. Звичайно, падіння астероїда в кілька десятків метрів може бути руйнівним. Але це не привід бояться заголовків: «Виявлено потенційно небезпечний астероїд». Теоретично, кожен астероїд може стати небезпечним для Землі. Є служби, які відстежують астероїди, є Міжнародний центр малих планет. За астероїдами ведеться активний моніторинг. Якщо буде щось небезпечне, ми будемо знати про це. Астероїд літає не один, їх сотні тисяч. Відбуваються зіткнення, і може статися зміна траєкторії. Ще може бути, що астероїд потрапить в гравітаційне поле планет-гігантів (Юпітер, Сатурн), і може бути, що він змінить орбіту (аналогічно й з кометою). Теоретично, в такому разі астроїд може стати небезпечним для Землі. Але така ймовірність дуже низька. Річ у тім, що планети-гіганти – своєрідні фільтри, які все це «космічне сміття» виловлюють, їх гравітація притягує астероїди, або вони викидаються за межі Сонячної системи. Є прогнози, що у 2030-х роках ймовірність, що небезпечний астероїд перетнеться з орбітою Землі буде не один до мільйона, а один до кількох тисяч. Нам відомо про такий об'єкт – астероїд Апофіс. Є мізерна ймовірність - два на десять в мінус п’ятому ступені, що він може бути небезпечним у 2036-му. Але, по-перше, за багато років може статися багато всього, йому досить відхилиться на кілька міліметрів, і орбіта буде іншою. По-друге, такого точного прогнозу зараз не може дати ніхто. Були випадки, що астероїд пролітав повз Землю, і тільки після цього його виявляли. Але і боятися, тремтіти від кожного повідомлення, що до нас щось таке страшне летить, не потрібно. Ймовірність дуже мала. Нам потрібно боятися, в першу чергу, самих себе. Ми здатні зробити більше шкоди планеті, ніж будь-який астероїд. Імовірність, що людина швидше себе знищить через війни та екологічні проблеми, вища ймовірності зіткнутися з космічним тілом».
Астроном також роз’яснив коли останній раз було насправді небезпечне зіткнення Землі з астероїдом і де є сліди зіткнень з астероїдами на території України: «Десь 65 мільйонів років тому падіння астероїда знищило динозаврів. Це якщо говорити про великі катаклізми. З менших - Тунгуський феномен. Пощастило, що це сталося в глухій тайзі. Вибух повалив дерева на сотні кілометрів, але не загинули люди. Досі ходять різні теорії, що це було. Швидше за все, це був вибух невеликого астероїда, хоча є теорія, що це була невелика комета. За всю історію Землі було багато таких явищ. На Землі, через те, що у нас активні атмосфера і клімат, через довгі роки важко знайти сліди астероїда – поверхня планети змінюється. Збереглося їх не дуже багато – так, наприклад на їх місці можуть бути озера, або інші утворення. Вважається, що Мексиканська затока - результат падіння астероїда, який привів до катастрофи, до знищення тогочасного тваринного світу. Але можна припустити, що впала велика кількість астероїдів. В Україні сім відомих астроблем (в перекладі з грецької – «зоряні рани»): Іллінецький кратер на Вінниччині, на Кіровоградщині – дві астроблеми, а також є на Житомирщині та на Дніпропетровщині. Найстаріша – віком понад 400 млн років, наймолодша – практично ровесник астероїда, падіння якого знищило динозаврів».
Учений також розповів про нові віруси з космосу, про голлівудські сценарії порятунку від небезпечних астероїдів та про те, що астрономи думають про Ілона Маска.
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією ресурсу «УКРІНФОРМ»